Muzeum Energetyki

Jeśli kogoś elektryzują tematy związane z energią - zwłaszcza metodami jej produkcji, mierzenia parametrów, przetwarzania, przesyłania i odbierania - nie mógł raczej trafić pod lepszy adres.

Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie to ponad 600 eksponatów, spośród których najstarsze pamiętają jeszcze końcówkę XIX stulecia. I żeby było ciekawiej - wiele z nich nadal działa bez zarzutu.Transformatory, izolatory liniowe i stacyjne, liczniki, prądnice, przekładniki napięciowe i prądowe wysokiego oraz niskiego napięcia, książki i czasopisma tematyczne… Kolekcja może imponować.

Do najważniejszych przedmiotów z pewnością należą agregat prądotwórczy z 1912r., mundur inżyniera energetyka I stopnia oraz adresograf, którego używano do drukowania rachunków za prąd w 1925r.

Muzeum Energetyki mieści się w starej elektrowni wodnej, wybudowanej w 1900 roku na potrzeby fabryki tektury i papy Otto Opitza. Po 35 latach siłownia w Szklarskiej Porębie (niem. Schreiberhau) - zaczęła pracować na potrzeby ogólnokrajowej sieci. Dwie turbiny wodne konstrukcji Jamesa Francisa (o łącznej mocy 0,156MW) zamontowane w 1922r. pracują do dzisiaj, co turyści mogą obserwować ze specjalnego balkonu widokowego wybudowanego w 1995r. Doskonale widać z niego również halę maszyn.

Wstęp do Muzeum Energetyki jest bezpłatny, jednak w znacząco ograniczonym zakresie. Turyści indywidualni mogą je zwiedzać tylko w wakacyjne soboty od 10:00. Natomiast grupy zorganizowane są przyjmowane przez okrągły rok - oczywiście tylko po wcześniejszym umówieniu się i zarezerwowaniu uzgodnionego terminu.

Placówkę prowadzi jeleniogórski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a utworzono ją w 1975r. z inicjatywy inż. Ludwika Szczepaniaka, który przez długie lata był w muzeum głównym kustoszem.

Dodaj opinię

Bogaty zbiór urządzeń wykorzystywanych w przeszłości przez producentów i odbiorców energii elektrycznej zapewni solidną dawkę wiedzy. Siłownia wodna, w której mieści się muzeum, jest również interesującym zabytkiem. Muzeum Energetyki to ponad 600 eksponatów, spośród których najstarsze pamiętają jeszcze końcówkę XIX stulecia.

Muzeum Energetyki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Energetyki, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Energetyki.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Energetyki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij