Szlaki tematyczne

Wycieczki w Szklarskiej Porębie wcale nie muszą wiązać się z wyjściem daleko w najwyższe w regionie góry. Samo miasto jest na tyle ciekawie, że w samym jego obrębie wytyczono kilka szlaków tematycznych, które łączą jego największe atrakcje i najbardziej interesujące z turystycznego widzenia zakamarki. Oczywiście szlaki krzyżują się ze sobą, jednak nie ma ciekawszego sposobu na poznanie lokalnej historii, przyrody i kultury, niż seria tematycznych wycieczek.

  1. Bodaj najmocniej promowany przez lokalne władze jest Magiczny Szlak Ducha Gór. Jego patronem jest Liczyrzepa, Karkonosz, Rzepiór - legendarne bóstwo, władca gór o wielu imionach i niezliczonych postaciach. Aktualnie najbardziej znany (i rozpowszechniany) jest wizerunek Ducha Gór utrwalony na mapie w 1561 r. przez Martina Helwiga (pomnik zgodny z tym wyobrażeniem stoi na Skwerze Radiowej Trójki). Trasa przebiega przez 33 punkty, a każdy z nich w jakiś sposób związany jest z szeroko rozumianą magią - legendami, siłami natury, zabawą itd. Zalecany wariant poznawania atrakcji na szlaku (m.in. Chybotek, Sowie Skały, kościół pw. Bożego Ciała, grób Karkonosza, Stara Chata Walońska czy lipa sądowa) rozłożony jest na 3 dni. Na przestrzeni kilku ostatnich sezonów, w okresie wakacyjnym miejscowy Referat Promocji Miasta organizował bezpłatne wycieczki z przewodnikiem wzdłuż Magicznego Szlaku Ducha Gór. Przy okazji za niewielką opłatą można było wziąć udział w grze terenowej, której ukończenie wiązało się z otrzymaniem interesującego gadżetu oraz wyjątkowej, ekskluzywnej pamiątki ze Szklarskiej Poręby. Istotne są tutaj głazy z tajemniczymi symbolami i płaskorzeźbami.
  2. Każdy kto interesuje się historią, nie może pominąć Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza. Dzięki prężnie działającemu Sudeckiemu Bractwu Walońskiemu, każdy może poznać tradycje, obrzędy i techniki, których w średniowieczu używali poszukiwacze cennych kamieni szlachetnych, użytecznych minerałów i innych wartościowych skarbów Ziemi. Szlak ma dwie pętle - pierwsza liczy ok. 7 km (do przejścia w 3h) i ma 15 “stacji” przy których warto zatrzymać się na dłużej (np. Witriolejnia, wodospad Szklarki, Złoty Widok). Natomiast druga trasa liczy 12km i 13 ciekawych punktów (m.in. Leśna Huta, sztolnie pirytu, Żelazny Tygiel Waloński, Chata Izerska, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów). Wycieczka może trwać ponad 4 godziny.
  3. W trakcie cokolwiek wyczerpujących wypraw przyda się odrobina dobrego humoru. Tutaj naprzeciw potrzebom wychodzi Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna, gwarantująca “wędrówkę z fraszką”. Wędrówkę długą, gdyż przez 14 charakterystycznych zakątków na obrzeżach Szklarskiej Poręby przechodzi się przez 7-10 godzin. W każdym z tych punktów (m.in. Stara Chata Walońska, Biała Dolina, Zakręt Śmierci, podejście pod Wysoki Kamień, wodospad Kamieńczyka) umieszczono krótką fraszkę Jana Sztaudyngera i krótką ciekawostkę o autorze. Sztaudynger był poetą wyjątkowo cenionym właśnie za krótkie, dowcipne formy.
Dodaj opinię
Szlaki tematyczne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlaki tematyczne, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlaki tematyczne.
  • 58-580 Szklarska Poręba
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlaki tematyczne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij