Izerska Astrościeżka

Niewiele jest miejsc, gdzie po zmierzchu można bez przeszkód popatrzeć w niebo i podziwiać odległe gwiazdy. Okolice Stacji Turystycznej Orle w Izerach są jednym z takich zakątków. Przy okazji górskich wypraw - czy to pieszych, czy rowerowych, czy narciarskich, czy jeszcze innych - podążając Astrościeżką warto poszerzyć nieco swoją wiedzę o niezmierzonym kosmosie i naszym Układzie Słonecznym.

Góry Izerskie położone są na tyle daleko od rozświetlonych miast, że w bezchmurną noc gołym okiem można obserwować nawet 2000 gwiazd - są dostrzegalne nawet tuż nad linią horyzontu. Symbolizujący Słońce granitowy gnomon stoi na polanie przy wspominanym wyżej schronisku. Astrościeżka ma w sumie ok. 11,2 kilometra, suma wzniesień i zejść do pokonania to blisko 350 m. Głazy odpowiadające kolejnym planetom i planetom karłowatym okrążającym naszą gwiazdę znajdują się m.in. na Kobylej Łące, przy Chatce Górzystów czy w rejonie Stogu Izerskiego. Model Układu Słonecznego (łącznie 14 ciał niebieskich) przygotowano w skali 1:1 000 000 000.

W rejonie regularnie organizowane są także imprezy popularnonaukowe o tematyce astronomicznej. Projekt Astrościeżki powstał w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Część naukowców uważa, że intensywne korzystanie ze sztucznych źródeł świata czyni w przyrodzie spustoszenie porównywalne do chemicznego zanieczyszczenia powietrza, wody czy gleby.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Model Układu Słonecznego, zawierający również planety karłowate, w skali 1:1 miliarda. Odległość pomiędzy symbolizującym naszą gwiazdę zegarem słonecznym przy schronisku Orle, a symbolizującym ostatnie ciało niebieskie kamieniu, wynosi ok. 11,2 km. Astrościeżka to element promujący Izerski Park Ciemnego Nieba - inicjatywę popularyzującą astronomię i ekologię.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Izerskiej Astrościeżki:

Izerska Astrościeżka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Izerska Astrościeżka, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Izerska Astrościeżka.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Izerska Astrościeżka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij