Kajakarstwo górskie

Przepływająca przez Szklarską Porębę rzeka Kamienna jest w stanie zapewnić bardzo dobre warunki dla miłośników kajakarstwa górskiego - zwłaszcza w czasie roztopów po szczególnie obfitych w śnieg zimach. Nurt posiada na tyle ciekawą charakterystykę, że od już 1984 roku organizowane są na niej Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim - oczywiście na torach naturalnych.

W górnym odcinku Kamiennej wyróżnia się 5 atrakcyjnych fragmentów. Ich trudność oceniana jest w 7-stopniowej skali WW, oczywiście w dużej mierze zależy od aktualnego stanu rzeki. Są to:

  • Górna Kamienna. ok. 7 km, WW 2-5,
  • Motocross. 200m, WW 4-5,
  • Zajezdnia PKS - Ujście Szklarki. 2,8km, WW 4-4+,
  • Ujście Szklarki - Sabałowy Odwój. 800m, WW 3-4,
  • Dolna Kamienna. 1,5km, WW 3-4.

System oceniania rzek White Water zaczyna się od jeden 1 (łatwo), a granica spływalności przez zaawansowanych to 6. X oznacza odcinki niemożliwe do pokonania. Jak zatem widać, Kamienna lepiej służy doświadczonym kajakarzom górskim niż początkującym.Tradycyjnie eliminacje MP odbywają się na IV z wymienionych odcinków. Szczególnej uwagi wymaga pokonanie “Rynny” (skalne koryto) oraz “Płyty” (próg, na którym rzeka tworzy fale). W okolicach mostu trzeba uważać, żeby nie zaklinować się między leżącymi płytko kamieniami.

Jeśli poziom wody jest wystarczająco wysoki, finały zawodów organizowane są wyżej - od zajezdni autobusowej PKS do Muzeum Energetyki. Tutaj wyjątkowo wymagające są odwój na “Kiblu” i sztuczny próg przy “Bucie Kazika”.

Za organizację większości spływów, zawodów sportowych i kajakowych kursów na Kamiennej w Szklarskiej Porębie odpowiadają Akademicki Klub Turystyki Kajakowej Bystrze oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Górne odcinki rzeki Kamiennej wśród osób uprawiających kajakarstwo górskie obrosły już niemałą legendą - i to zasłużoną. Od 1984 r. Szklarska Poręba właściwie co roku gości Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. W sumie na nurcie wytyczono 5 interesujących odcinków, o łącznej długości ok. 12,3 km. Skala wyzwań? Od umiarkowanie trudnych do wyjątkowo trudnych.

Kajakarstwo górskie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kajakarstwo górskie, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kajakarstwo górskie.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kajakarstwo górskie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij