Młyn Świętego Łukasza

Młyn Świętego Łukasza to doskonały przykład klasycznej architektury górskiej w Szklarskiej Porębie, a przy okazji - jeden z najlepiej wyglądających i najstarszych zabytków w mieście. Oryginalnie wielofunkcyjny obiekt (młyn, tartak i karczma jednocześnie) powstał w 1870 roku.

Na początku XX stulecia budynek strawił pożar - od piwnic po piętra przetrwały właściwie jedynie mocne, kamienne mury. W 1920 r. z inicjatywy właściciela ruin młyna Ewarysta Töpfera rozpoczęto odbudowę, którą kierował miejski radca budowlany Franz E. Schuman. Konstrukcyjnie nowa budowla czerpała z tradycyjnych dla regionu wiejskich chat przysłupowo-zrębowych, które kryto łupkiem lub gontem.

W odrestaurowanym młynie Töpfer przekazał część pomieszczeń miejscowej grupie artystów, którą zakładał Herman Hendrich (w nawiązaniu do słynnych Nazareńczyków). Szklarskie Bractwo Świętego Łukasza liczyło wtedy 11 twórców, reprezentantów różnych sztuk - głównie plastycznych. Należeli do niego m.in. rzeźbiarz Cirillo dell’ Antonio czy malarze Arnold Busch czy Georg Wichmann. Pierwszą wystawę w “Lukasümhle” zorganizowano w 1922 r.

Od tamtej pory Młyn Świętego Łukasza stanowi tradycyjne miejsce spotkań twórców kultury oraz prezentowania ich dzieł. Dziś, w nawiązaniu do tradycji, większą część budynku zajmuje klimatyczna karczma połączona z wybitnie nowoczesną dyskoteką. Od jakiegoś czasu planowane jest urządzenie stałej kartograficznej wystawy, z mapami, widokówkami i dokumentami datowanymi nawet na XV wiek.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Jeden z najciekawszych zabytków w mieście. Młyn Świętego Łukasza wybudowano w 1870 r., pełnił on wtedy dodatkowo funkcje tartaku i karczmy. Po podniesieniu ze zgliszcz po pożarze, od 1922 r. stał się ważnym centrum kultury w Szklarskiej Porębie. Swoje prace prezentowało tu lokalne Bractwo Świętego Łukasza (stąd nazwa budynku). Dziś jest tu restauracja i Disco Club.

Firma KM Studio może sfilmować wart uwiecznienia Młyn Świętego Łukasza filmy reklamowe Wrocław

Młyn Świętego Łukasza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Młyn Świętego Łukasza, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Młyn Świętego Łukasza.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Młyn Świętego Łukasza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij