Pałac Paulinum

Pałac Paulinum to trzykondygnacyjny obiekt wzniesiony w 1872 roku, na porośniętym malowniczym lasem wzgórzu, na wschód od centrum Jeleniej Góry. Budowla, wśród swoich licznych zdobień i ornamentów posiada założenie tarasowe, wieżyczki, wykusze, kamienne rzeźby i detale architektoniczne, wiele nieregularnie rozstawionych okien i loggie zlokalizowane na samym zboczu wzniesienia. Do wnętrza pałacu kieruje zagłębiony portyk z kolumnami.

Obecnie (od 2002 roku) hotel jest własnością prywatną i po gruntownym remoncie, z zachowaniem pierwotnego wystroju i charakteru wnętrz i zdobień mieści w sobie ekskluzywny hotel.

Pałac otacza z każdej strony niezwykle malowniczy, rozległy park, gęsto porośnięty drzewami, z licznymi wzniesieniami i skałkami, będący bardzo często celem spacerowym mieszkańców Jeleniej Góry i turystów. Na, wymagających, parkowych wzniesieniach odbywają się również ważne kolarskie zawody o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Historia Pałacu Paulinum sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku. Wówczas, pewien zamożny przedsiębiorca Richard von Kramst rozpoczął budowę rezydencji na położonej na południe od Jeleniej Góry, Górze Krzyżowej. Projekt stworzył niemiecki architekt Kurt Spate, budową zajęli się natomiast okoliczni rzemieślnicy.

W 1872 roku ukończone prace nad tą imponującą rezydencją, wzniesioną w bogatym stylu niemieckiej architektury magnackiej z licznymi zdobieniami, utrzymanymi w renesansowym i średniowiecznym duchu. W 1906 roku, pałac rozbudował i zmodernizował jego nowy właściciel, radca handlowy Oskar Carlo, powierzając pracę bardzo znanemu architektowi z Wrocławia - Karolowi Grosserowi, który zaprojektował m.in. wrocławski hotel Monopol i Dom Zdrojowy w Świeradowie.

Po śmierci Oscara Caro w roku 1931 pałacyk kupił Niemiecki Front Pracy, przekształcając go w centrum szkoleniowe NSDAP. We wrześniu 1945 roku obiekt został największą państwową składnicą, w której przechowywano dolnośląskie dzieła sztuki. Mieściło się w nim również kasyno oficerskie. W 2002 roku, pałac trafił w ręce prywatnej spółki, która go pięknie odrestaurowała, zachowując stylizowany renesansem i średniowieczem klimat i tworząc ekskluzywny hotel i restaurację.

Jeden z najmłodszych - postawiony w 1872r. - zabytków zaliczanych do Doliny Pałaców i Ogrodów. Pałac Paulinum na początku był siedzibą przemysłowca Richarda von Kramsta, nie odbiegającą od najbardziej reprezentatywnych domów niemieckich magnatów. Aktualnie w zrewitalizowanym pałacu, otoczonym parkiem i bogatym w zdobienia i luksusy, funkcjonuje klimatyczny hotel.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu Paulinum.

  • Na stronie podzielonymjajem.pl kilka słów na temat pięknego Pałacu Paulinum.
  • Prawdziwy skarb Karkonoszy wg swiatodzaplecza.blog.pl
  • W poszukiwaniu piękna i harmonii, warto zajrzeć do wnętrz pałacu razem z Zieloną Metamorfozą
  • Na blogu Tropografie znajdziecie sporo historycznych ciekawostek nt. burzliwych dziejów Pałacu Paulinum i kilka niezłych zdjęć zabytkowego kompleksu.
LINK DO PANORAMY
Pałac Paulinum adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Paulinum, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Paulinum.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Paulinum opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij