Skituring i rakiety śnieżne

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Skituring to swego rodzaju połączenie narciarstwa klasycznego (biegowego) z alpejskim. W uproszczeniu polega na tym, by z nartami na nogach wspiąć się na upatrzony szczyt, a następnie - nie zmieniając desek - zjechać w dół. Takie wyprawy zwykle trwają cały dzień, rzecz jasna wymagają specjalnego sprzętu. Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego polecane trasy wiodą przez m.in. przez Łabski Szczyt, Kopę czy Halę Szrenicką.

Na pierwsze wycieczki lepiej wybierać się razem z doświadczonym przewodnikiem. Skituring niejako z definicji wymaga omijania ubitych stoków narciarskich i zejścia z oznakowanych szlaków, co wymaga lepszego przygotowania w razie lawiny.

Z pewnym przymrużeniem oka, za spokrewnione ze skituringiem można uznać wyprawy na rakietach śnieżnych. Wydają się być mniej wymagające od skiturowych nart. W jakim sensie? Większość rakiet posiada stalowe kolce (niemal jak raki),które przy odpowiedniej technice pozwalają pokonać praktycznie każdą przeszkodę. Tym samym w miarę swobodnie da się dotrzeć w miejsca, które srogą zimą mogą wydawać się niedostępne.

Dodatkowym atutem wędrówek na rakietach śnieżnych jest aktywizacja pewnych partii mięśni (grzbietu, ud, pośladków, klatki piersiowej czy brzucha),które przy uprawianiu innych sportów pozostają bierne lub wykonują odczuwalnie mniejszą pracę.

W okolicach Szklarskiej Poręby oraz samym mieście działa kilka, kilkanaście firm zajmujących się opisywanymi sportami. Są wśród nich instruktorzy, wypożyczalnie, punkty serwisowe sprzętu, sklepy z dedykowanymi akcesoriami, licencjonowani przewodnicy… Izery i Karkonosze posiadają właściwie wszystko co trzeba, by wybrać się na niezwykłą wyprawę w zaśnieżone góry.

Mini przewodnik

Wycieczki na rakietach śnieżnych czy skituring czyli wędrówki na nartach po szczytach lub wejście na górę i jazda w dół wyłącznie o własnych siłach - rok w rok zyskują nowe rzesze zwolenników. Być może dlatego, że wymagają zejścia ze stoków i szlaków oraz zapuszczania się w “dzikie” tereny. Karkonosze i Izery posiadają odpowiednie warunki dla tych sportów zimowych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja