Wlastimilówka

Czyli dawny dom Wlastimila Hofmana - uznanego w Polsce i na świecie malarza i poety, żyjącego w latach 1881-1970. W Szklarskiej Porębie mieszkał od 1947 roku. Gospodarzem przybytku - zgodnie z wolą Hofmana wyrażoną w testamencie - jest pan Wacław Jędrzejczak, który część pomieszczeń zaadoptował na muzeum poświęcone twórcy.

Dziś oglądać można obrazy autorstwa Wlastimila Hofmana, zawieszone w kilku pomieszczeniach, a także pracownię malarską. Stoją tu m.in. pędzle, sztalugi czy tubki z farbami - dokładnie te przedmioty wykorzystywał artysta. Również wiele spośród stojących w domu przedmiotów codziennego użytku, dekoracji, pamiątek, zakupił sam Hofman.

Wlastimil Hofman nazywany był malarzem wewnętrznego blasku. Specjalizował się w portretach i pejzażach. Uczył się m.in. od Jacka Malczewskiego, Jana Sztaudyngera, Leona Wyczółkowskiego Jana Stanisławskiego. Obrazy pędzla Hofmana w Szklarskiej Porębie posiada wielu mieszkańców miejscowości oraz katolicka wspólnota pw. Bożego Ciała - ozdabiają główny kościół parafialny. Kolekcję fotograficznych kopii prezentuje miejscowa galeria fotografii artystycznej.

Zwiedzanie Wlastimilówki jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy gospodarz przebywa w domu. Dlatego też lepiej przed przyjazdem zadzwonić i telefonicznie sprecyzować termin zwiedzania.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Mini-muzeum poświęcone poecie i malarzowi, urządzone w jego dawnym domu w Szklarskiej Porębie. Można w nim oglądać niektóre dzieła, pracownię i osobiste pamiątki Wlastimila Hofmana. Żył i tworzył tutaj przez ponad 20 lat. Doceniany w kraju i za granicą, malował głównie wizerunki ludzi i piękne krajobrazy. Zwiedzanie niemal wyłącznie po telefonicznym umówieniu.

Wlastimilówka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wlastimilówka, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wlastimilówka.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Wlastimilówka - telefon: +48757172752
  • Ulica
    Jana Matejki 23
    Wlastimilówka mieści się przy ulicy Jana Matejki 23 w Szklarskiej Porębie
  • 58-580 Szklarska Poręba
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wlastimilówka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij