Żelazny Tygiel Waloński

Żelazny Tygiel Waloński znany również jako Osada Poszukiwaczy Skarbów. Krótko rzecz ujmując, jest to niezwykły park historyczno-kulturowy poświęcony średniowiecznym Walonom, którzy kładli podwaliny pod złote czasy Szklarskiej Poręby.

Tamtą społeczność tworzyli przede wszystkim górnicy, hutnicy, płatnerze, kowale, węglarze, cieśle, snycerze, tkacze, garncarze i piekarze. Zwiedzanie Żelaznego Tygla Walońskiego to prawdziwa podróż w czasie, za sprawą zaangażowanych rekonstruktorów z Sudeckiego Bractwa Walońskiego, dzięki którym wioska tętni życiem.

Części tradycyjnych walońskich rzemiosł, z użyciem zrekonstruowanych narzędzi i maszyn z epoki, zwiedzający mogą spróbować samodzielnie - już po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem. Pod warunkiem, że są gotowi na dodatkowy wydatek. W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów funkcjonują:

 • Mennica Walońska,
 • Kuźnia,
 • Huta,
 • Warsztat ceramiczny,
 • Warsztat ciesielsko-snycerski,
 • Warsztat zdobniczy,
 • Warsztat tkacki,
 • Warsztat powroźniczy.

Kolejne atrakcje - jak warsztat kamieniarski i warsztat płatnerski - mają powstać w nieodległej przyszłości. By skorzystać z warsztatu rzemieślnika trzeba wydać odpowiednią liczbę AuRunów - Walońskich Liczmanów. Jeden AuRun to równowartość 5-6 złotych. Przy czym wybicie jednej monety za pomocą rzymskiego Skorpiona jest wliczone w podstawową cenę wejściówki.

Żelazny Tygiel Waloński zwykle działa w sezonie wiosennym i letnim. Grupy zorganizowane mogą przyjeżdżać przez cały rok i umawiać się na zwiedzanie w dowolnym dniu tygodnia. Natomiast wejścia dla turystów indywidualnych mogą być ograniczone do 6 dni w tygodniu (w niedzielę nieczynne). Placówka organizuje również gry terenowe, biesiady przy ogniu oraz Terminy Walońskie - czyli tygodniowe wakacje w osadzie - bez współczesnych zdobyczy cywilizacji, za to z zajęciami średniowiecznego czeladnika.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Żywa osada walońska, gdzie zainteresowani historią regionu mogą zobaczyć jak przed wiekami żyli tajemniczy Walonowie. Obejrzeć, dowiedzieć się, spróbować na własnej skórze. W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów funkcjonuje szereg warsztatów rzemieślniczych, gdzie pracuje się zgodnie ze średniowiecznymi regułami. Chętni mogą tu zostać na dłużej niż zwyczajowe 1-2 godziny.

Uwiecznić na wideo Żelazny Tygiel Waloński umie świetnie firma KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Żelazny Tygiel Waloński adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żelazny Tygiel Waloński, zobacz gdzie w Szklarskiej Porębie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żelazny Tygiel Waloński.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Żelazny Tygiel Waloński. Redakcja serwisu www.szklarska-poreba.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 14 zł
  Żelazny Tygiel Waloński cena biletu ulgowego: od 14 zł
 • od 16 zł
  Żelazny Tygiel Waloński cena biletu normalnego: od 16 zł
 • od 14 zł
  Żelazny Tygiel Waloński cena biletu rodzinnego: od 14 zł
 • Grupowy od 12-14 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żelazny Tygiel Waloński opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij