Szklarska Poręba

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szklarska Poręba to miasto położone na stokach dwóch pasm górskich Karkonoszy i Gór Izerskich, które przedziela malowniczy przełom rzeki Kamiennej. Z jednej strony kulminuje nad miastem Szrenica 1362 m n.p.m. z bogato rozwiniętą infrastrukturą narciarską, zaś z drugiej wyraźnie odcina się na linii horyzontu Wysoki Kamień 1058 m n.p.m. będący orientacyjnym punktem dla wędrowców i rowerzystów. Zabudowa Szklarskiej Poręby pnie się po stokach gór od wysokości 440 m n.p.m. do 886 m n.p.m.

Takie położenie, specyficzny mikroklimat, długo zalegająca pokrywa śnieżna, bardzo dobra infrastruktura turystyczna i równie bogata oferta wypoczynku spowodowały, że to małe miasteczko urosło do rangi największego ośrodka turystycznego w Sudetach i na Dolnym Śląsku.

W Szklarskiej Porębie już bardzo dawno temu odkryto wiele pokładów szlachetnych i półszlachetnych, usytuowanych w Karkonoszach i Górach Izerskich. Sklasyfikowano ponad 50 różnych rodzajów kamieni, przy czym kolekcja ta powiększana jest z roku na rok.

Przebywając w Szklarskiej Porębie warto zwrócić uwagę na ciekawą architekturę pensjonatów pochodzących z XIX i XX wieku, rozsianych po całym miasteczku. Natomiast będąc na szlaku warto rozglądać się wokoło, by zauważyć interesującą architekturę karkonoskich domków i chałup. Większość z nich jest drewniana o ciekawej konstrukcji. Najczęściej zobaczymy je na Białej Dolinie (części Szklarskiej Poręby).

Na terenie Szklarskiej Poręby znajdują się trzy kościoły – jeden pełni funkcję kaplicy cmentarnej, wybudowany został w stylu neogotyckim i stanowi ciekawostkę w miejskim krajobrazie, drugi natomiast to kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, który warto zwiedzić od środka – znajduje się w nim bowiem bogato zdobiona ambona, zabytkowe żyrandole i obrazy pędzla Wlastimila Hofmana. Trzeci z nich, najbardziej okazały kościół p.w. Bożego Ciała oo. Franciszkanów jest zdobiony malunkami Wlastimila Hofmana wkomponowanymi w styl neoromański budynku.

Niemałe znaczenie dla popularności miasta ma dostępność komunikacyjna i przygraniczne usytuowanie Szklarskiej Poręby. Miasto położone jest przy międzynarodowej drodze E65 prowadzącej do drogowego przejścia granicznego Szklarska Poręba - Jakuszyce / Harrachov (CZ). Z łatwością można dojechać tu samochodem z każdego zakątka Europy.

Alternatywne sposoby dojazdu to podróże autobusem lub niezwykle atrakcyjna podróż pociągiem, który pnie się mozolnie pod górę po najwyżej położonej linii kolejowej w Polsce, wiodącej niezwykle malowniczą trasą z panoramą Karkonoszy wyłaniających się co rusz między drzewami. Już pierwsze zatknięcie z górskim krajobrazem zachęca do bliższego poznania okolicy.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia